IB – Inteligentny Budynek

 

System automatyki domowej IB (Inteligentnego Budynku) oferuje pełną kontrolę: oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, zasłon, żaluzji, kotar, dźwięku, video. Narzędziami umożliwiającymi sterowanie automatyką w budynku są: przyciski, kontaktrony, wielofunkcyjne przyciski, piloty na podczerwień, czujniki ruchu, panele dotykowe, komputer, tablet, itp..

 

Podstawowymi zadaniami systemu inteligentnego domu jest zwiększenie komfortu użytkowania, podniesienie bezpieczeństwa, a także obniżenie kosztów użytkowania (dodatkowe oszczędności poprzez odpowiednie zarządzanie energią). Są to cechy, których wymaga się zarówno w ekskluzywnych apartamentach i willach, jaki i w domkach jednorodzinnych, mieszkaniach, biurach, domach opieki społecznej, szkołach, czy w innych obiektach publicznych.

Automatyka domowa umożliwia osiągnięcie wielu korzyści, z których część jest niewymierna, ale niezwykle ważna w momencie podejmowania decyzji o jej wyborze. Nasze systemy inteligentnego budynku gwarantują komfort, prestiż i wygodę, a poprzez właściwe dobranie elementów systemu oraz jego funkcji można zapewnić oczekiwaną indywidualność.

STEROWANIE OŚWIETLENIEM

Najpopularniejszą funkcją Inteligentnego Budynku (IB) jest sterowanie oświetleniem realizowane poprzez funkcje:

 • Centralnego wyłącznika
 • Automatycznego gaszenia/zapalania w zależności od pory dnia, czy natężenia oświetlenia zewnętrznego
 • Integracji z czujnikami ruchu
 • Symulacji obecności

 

STEROWANIE OŚWIETLENIEM POPRZEZ FUNKCJĘ ŚCIEMNIACZA

Pozwala zwiększyć komfort świetlny dzięki dopasowaniu natężenia do nastroju czy warunków. Światło może zapalać się domyślnie z niepełną mocy od określonej godziny wieczornej (ograniczenie tzw. lśnienia przykrego), włączenie obwodów ściemnianych w sceny świetlne pozwala komponować naprawdę przyjemne kompozycje oświetleniowe, a dzięki płynnemu przechodzeniu natężenia światła odczucie komfortu jest jeszcze większe realizowane poprzez funkcje:

 • Centralnego wyłącznika
 • Automatycznego gaszenia/zapalania w zależności od pory dnia, czy natężenia oświetlenia zewnętrznego
 • Integracji z czujnikami ruchu
 • Symulacji obecności
 • Płynna regulacja natężenia
 • Płynne przejście natężenia światła

 

STEROWANIE ROLETAMI

Roletami można sterować, jako poszczególnymi obwodami, jako grupami czy całościowo (wszystko za pomocą tylko jednego przycisku). Można stworzyć także dowolne scenariusze, które opuszczą/podniosą rolety w zależności od pory dnia, natężenia światła, siły wiatru, obecności domowników czy w końcu, jako uczestników symulacji obecności poprzez funkcje:

 • Sterowanie centralne i lokalne
 • Uczestnik scen świetlnych
 • Możliwość zdefiniowania podniesienia na np. 40%
 • Uzależnienie od warunków czasowych i atmosferycznych

 

STEROWANIE BRAMAMI

Zintegrowanie bram do systemu pozwala na zdefiniowanie komfortowych scenariuszy typu: pilotem otwierasz bramę wjazdową, automatycznie otwiera się brama garażowa i, jeśli jest już ciemno, zapala się światło w garażu. Oczywiście podana funkcjonalność może być zmienione na dowolną inną.

STEROWANIE OGRZEWANIEM

To największe pole do popisu dla instalacji IB. Ciężko oszacować realne oszczędności gdyż zależą one głównie od świadomości użytkowników, ale są one znaczące i nie można ich pominąć. Możesz sterować ogrzewaniem ręcznie (podając temperaturę wymaganą), zmieniając tryb pracy (Off, StandBy, Comfort), lub, znając swój „cykl dzienny”, uzależnić temperatury od pory dnia czy tygodnia (czy w łazience zawsze musi być ciepło skoro tak naprawdę używasz jej tylko rano i wieczorem?). Montując czujniki otwarcia okna masz gwarancję, że grzanie jest jak najbardziej efektywne i wyprodukowane ciepło zostanie w granicy bilansowej budynku (zamiast nieefektywnego rozpraszania na zewnątrz). Dzięki odczytom z termometru zewnętrznego możesz samodzielnie regulować krzywą grzewczą płynnie dozując moc na grzejnikach.

STEROWANIE REKUPERATOREM

Rekuperator staje się coraz częściej integralną częścią nowoczesnych domów. Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i przede wszystkim zwiększa znacząco komfort mieszkańców. Dzięki integracji z IB możesz znacznie ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją, a także dodatkowo zwiększyć komfort. Przykładowo, możesz zdefiniować harmonogram wietrzenia dla poszczególnych pór dnia, możesz zdefiniować funkcję PARTY przestawiając wentylację na najwyższy bieg (oczywiście po tą funkcją mogą znaleźć się także inne warunki związane z roletami, oświetleniem czy ogrzewaniem). Jeśli zdecydujesz się powiązać to z przepustnicami elektrycznymi w instalacji wentylacji mechanicznej dodatkowo zwiększysz komfort i efektywność stosowania rekuperacji (czy samej wentylacji mechanicznej).

 

STEROWANIE KLIMATYZACJĄ

Sterowanie klimatyzacją sprawiało do tej pory najwięcej problemów integratorom. Producenci rzadko wyposażają je w możliwości integracji z innymi systemami, a jeżeli już to są to rozwiązania niewspółmiernie drogie do swoich możliwości. Postanowiliśmy rozwiązać ten problem i sami stworzyliśmy interfejs integracyjny, który można zastosować do praktycznie dowolnej klimatyzacji, (jeśli nie mamy jej w swojej bazie z przyjemnością stworzymy rozwiązania pasujące do Twojego urządzenia). Otrzymujesz możliwości porównywalne z instalacją grzewczą.

 

STEROWANIE CZUJNIKAMI RUCHU

Czujniki ruchu (lub czulsze obecności) wykorzystuje się głównie do sterowania zapalaniem oświetlenia. Można je jednak wykorzystać do bardziej zaawansowanych funkcji (np. brak detekcji ruchu w pomieszczeniu przez dłuższy czas może automatycznie obniżyć temperaturę o jedne czy dwa stopnie. Ponowne wykrycie ruchu podwyższy nastawę temperatury do wartości poprzedniej. Każdy stopień to ok. 5% oszczędności energii!).

STEROWANIE CZUJNIKAMI OTWARCIA/ZAMKNIĘCIA OKIEN

Wykorzystywane są w systemie alarmowym oraz do sterowania ogrzewaniem (blokują ogrzewanie pomieszczenia, gdy zostawisz otwarte okno). Status otwarcia okien sprawdzisz szybko na panelu dotykowym zamontowanym w ścianie.

STEROWANIE CZUJNIKAMI GAZÓW

Czujniki gazów wykorzystuje się w systemach alarmowych oraz w IB. Wykrycie niebezpiecznego stężenia gazu może wywołać dowolnie zdefiniowany alarm (w tym także np. wysłać SMS z powiadomieniem).

STEROWANIE CZUJNIKAMI ZMIERZCHU

Stosunkowo tani, ale funkcjonalny czujnik. System wie, że zapadł zmrok, może uruchomić oświetlenie elewacyjne, przymknąć rolety, lub wykonać dowolnie inną zdefiniowaną akcję.

PODLEWANIE OGRODU

Możemy przejąć funkcję typowych sterowników ogrodowych. Można układać dowolne harmonogramy podlewania, uzależnić je od wilgotności gleby czy od czujnika ruchu w ogrodzie.

 

źródło:
www.inteligentne-budynki.pl
www.teletask.eu
www.emiter.net.pl